Hnízdo 2007

4. května 2007 v 12:53 |  Šifrovací hry
Hnízdo 2007 (Nový Jičín 31. 3. 2007)
Vyhoďme ho z kola ven (Freddy, Lenny, Eva)
Po prohlédnutí šifer z minulého ročníku jsme si řekli,že toto by snad mohla být hra odpovídající našim zatím nevelkým šifrovacím zkušenostem a zároveň ideální rozcvička pro naše podivnou zimou znavená těla.
Příjezd
Posunutí startu na desátou nám vyhovuje-nemusíme aspoň vstávat tak brzo,čehož se mi ale nedaří využít kvůli přílišnému natěšení a tak ještě na chvíli sedám k počítači a tisknu nějaké materiály z manuálu Tmou,které by snad mohly přijít vhod. Ze Zlína vyjíždíme něco před půl devátou,cestou ještě zajíždíme do našeho oblíbeného Cyrilova pekařství v Hrachovci na nějaké frgály,ať nám to po valašských kotároch líp běhá.Že se budeme pohybovat jen ve městě zjistíme až později.V 9.40 parkujeme na kraji Nového Jičína a v ranním chladu se zahříváme ostrou chůzí na několik set metrů vzdálené Skalky.Registrujeme se a dostáváme butylku s pitím a malý zákusek,zřejmě pro případ ztroskotání.
1. šifra (10.05)
Krátce po desáté po stručném přivítání dostáváme první šifru. Na první pohled jde o transpozici. Zkoušíme namátkově vždy pár písmen ze začátku šifry,ale nic smysluplného nám nevychází.Po několika minutách tápání ověřujeme i možnosti nekonstantního posunu,ale stále nic.Morseovku se nám aplikovat nedaří.Téměř po půl hodině se vracíme ke konstantnímu posunu a systematicky prověřujeme delší část textu.Začali jsme bohužel ze špatného konce,správná je až verze +23(resp.-3). Mimochodem možnost,kterou jsem zkoušel hned jako druhou-při pohledu na GIDEON…jsem ji ale okamžitě zavrhl.
Výsledné řešení GIDEONEJENPOHLEDNIDOZAHRADY nás ale přílišným optimismem nenaplňuje. Věta znějící tak teatrálně,že nás dokonce napadá jít se podívat k divadlu. Ze svých chabých znalostí někdejšího studenta historie lovím,že Gideon je jedno z křestních jmen generála Laudona,ale samotnému se mi tomu nechce moc věřit.Co vlastně máme hledat-nějakou sochu Laudona hledícího do zahrady? Začneme tedy se sochami v parcích-ve Smetanových sadech je kromě Bedřicha ještě Mendel,v Janáčkových jen Leoš. Himmel-Laudon kde jsi?Na mapě hledáme další značky pomníků,zkoušíme to kolem náměstí a Eva zatím v infocentru zjišťuje,že dům s Laudonovou bustou je přímo na náměstí. Má i zahradu a v ní druhou šifru.
2.šifra+5. šifra-haluz (11.35)
Tady naopak není co řešit,letmý pohled na číselnou řadu stačí k určení jediného správného řešení.Větší problém bude tu baštu najít-kolem jedné jsme před chvílí prošli,ale co když je jich tady víc?Eva raději zaběhne ještě jednou do infocentra,které je jen pár metrů. Paní už ze stálé zákaznice začíná mít srandu a vybavuje ji pro jistotu plánkem města,ve kterém ale není o moc víc než v našem shocartovském. Máme ale potvrzeno,že naše bašta je ta správná a za chvíli vyzvedáváme šifru číslo 3.
3. šifra (11.45)
Pětku zatím schováváme a zaměřujeme se na trojku. Šifra je přeškrtnutá a je na ní napsáno POMNÍK PŘÁTELSTVÍ. Zaradujeme se,že nemusíme luštit a hned se ptáme několika místních,kde bychom ho našli. Všichni ale kroutí hlavou. Po chvíli tápání nakonec navrhuji,že tentokrát do infocentra zajdu já,ale přicházím tam těsně po dvanácté a je už zavřeno. Ptáme se tedy několika dalších lidí,ale nikdo neví. Eva se nemůže zbavit pocitu,že sochu odpovídající popisu v šifře někde cestou viděla,tak se vracíme do Smetanových sadů.Mendelova rodinka i Smetana se sice tváří přátelsky,ale šifra nikde. Kolemjdoucí pán nás ujišťuje,že v Novém Jičíně bydlí 70 let a žádný takový pomník nezná. My se ale nevzdáváme. Podle mapy jediný další možný pomník je na Malém náměstí,tak nám nezbývá, než vyrazit na opačný konec města. Když už z dálky vidíme lesknoucí se pozlacený kříž sochy,která se tímto stala naším pomníčkem,začínáme propadat trudomyslnosti. Ve chvíli posledního zoufalství vysíláme Evu zkontrolovat ještě hřbitov a s Lenny se vracíme do centra zaměřit se na šifru č.5,kterou jsme náhodou našli před radnicí při hledání dvojky-byla totiž blíž Laudonovi než ta správná v zahradě. Šifru tvoří písmeno "U" a obrázek malého dítěte. Tipujeme několik míst,která by mohla mít něco společného s dítětem: Baby centrum,restaurace Chiquito,Nano. Přichází Eva se špatnou zprávou ze hřbitova,ale s tím,že zahlédla restauraci U špuntu. Chvíli před ní postáváme,prohledáváme branku do dvora,ale nikde nic. Dokonce vychází i servírka,ale nevšímá si nás a tak usuzujeme,že tady to asi nebude. Motáme pořád kolem náměstí,při jedné z výprav se odvážíme i kousek dál a co nenajdeme jako ten za…ný pomník, o kterém tady nikdo nic neví.
4. šifra (asi 14.20-samou zlostí nevidíme)
Šifrou se nijak nezabýváme,bereme ji jen pro pořádek,v hlavě nám pořád straší to děcko. Zdá se nám,že jsme už vyčerpali všechny možnosti-jesle nebo nějaký kojenecký ústav v mapě nejsou. Ověřujeme ještě několik dalších hospod,jejichž názvy v mapě nemáme a jako poslední možnost zkoušíme nemocnici,i když se nám porodnice zdá málo pravděpodobná. Jak na místě zjišťujeme, v místní nemocnici ani není. Rozhodujeme se tedy vzdát a jdeme se do cíle rozloučit s orgy a zjistit,jak je to s tím děckem.
Závěr
Tak prý U špuntu!?!Upřímná lítost orgů je slabou náplastí na naše zklamání. A proč jsme nezavolali jako ostatní? Možnost telefonické nápovědy v pravidlech nebyla a při startu bylo zdůrazňováno,že máme volat jen v případě nouze nebo zranění a ne,když si nebudeme vědět rady s šifrou. A že bychom se ocitli na místě,kde bychom si byli stoprocentně jistí,že šifra má být a někdo ji ukradl, se taky nedá říct.
Hodnocení
V Novém Jičíně se nám docela líbilo,poznali jsme zajímavé město,počasí vyšlo a nohy jsme protáhli důkladně. Mrzí nás,že jsme si téměř nezaluštili a že šifry měly dost nejednoznačné řešení a příliš zvýhodňovaly místní. Uvítali bychom alespoň doporučenou mapu,ve které bychom našli místa,na která je v šifrách odkazováno.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama