Pewnost III

21. dubna 2008 v 20:15 |  Šifrovací hry
Pewnost III (Olomouc 19. 4. 2008)
Howada boží (Fweddy, Wenny, Woman, Ewa, Mawkéta)
Tento rok se hry účastníme v silném zlínsko-pražském složení. Ani napotřetí se nám do týmu nepodařilo získat domorodce Radka, přestože mu hra letos začínala doslova za barákem. Dostáváme se holt do věku, kdy je stále častěji potřeba účastnit se různých oslav, svateb nebo pohřbů.
Start
Parkujeme kousek od Náměstí Hrdinů, jdeme koupit jízdenky a nějaké jídlo a vydáváme se ke startovnímu stanovišti. Probíráme naše naděje při hře a jsme docela optimističtí - s možností dvou nápověd se určitě dostaneme minimálně na trojku. Na hřišti vedle sportovní haly už postává většina týmů. Registrujeme se a po krátkém uvítání čekáme na vyvěšení úvodní řady.
1. šifra (domino) 9:00
První šifrou jsou řady dominových kostek vyvěšované vždy na jednu minutu. Obsahují vždy hodnoty 1-5, Woman záhy odhaluje souřadnice, dělíme se na zapisovatele a průběžné luštitele, ujišťujeme se, jestli opravdu jít do Mozartovy a vyrážíme.
2. šifra (bludiště) 9:45
V zahradě mateřské školy Woman bleskově plní úkol, dostáváme šifru a usedáme ke stolku. Dlouho se ale krásným prostředím nepokocháme, spojíme oba konce bludiště, zvýrazníme cestu dávající dvojku, přečteme každé druhé písmeno a vydáváme se na lávku mezi Bezručovými a Smetanovými sady.
3. šifra (sirky) 10:10
Lávka je dost rozvětvená, tak se dělíme a naše skupina nakonec přebírá krabičku deseti popsaných zápalek. Jdeme si sednout na terasu hospody a skládáme sirky podle značek. Lezou nám z toho ale samé nesmyslné slabiky a tak zkoušíme různé varianty čtení a posunů. Nakonec se ale vracíme k jednoduchému složení řady a tentokrát ze správné strany čteme BLAŽEJSKÉ NÁMĚSTÍ. Protože tramvaj jede až za 15min, jdeme pěšky přes park a trochu začínáme litovat koupě celodenních jízdenek. Hlavně si ale užíváme nečekaně hezkého počasí - že nevyšla předpověď nám tentokrát vůbec nevadí (stejně se ještě dočkáme).
4. šifra (katakomby + obrázky) 10:55
Ve dvoře na Blažejském náměstí dostáváme instrukce ke vstupu do katakomb, odkládáme batohy a čekáme na vpuštění. Svítit můžeme jen jednou svíčkou za použití max. deseti zápalek. Podle plánku jdeme na nejvzdálenější místo chodby a tedy nejpravděpodobnější umístění šifry. Cestou tam (i zpět) potkáváme ducha tambora, který sfoukává svíčky. Podle rady ji tedy před setkáním sfoukáváme sami. Na konci chodby čekají dva týmy na plnění úkolu, kterým je hledání klíčku ve sklenici plné jakéhosi slizu. Když čekáme asi pět minut a dozvídáme se, že klíček ještě nikdo nenašel, bereme raději šifru a vracíme se. Luštit jdeme do parku, vytahujeme svačiny a přemýšlíme, co podniknout s tolika rozdíly na dvou obrázcích. Až po chvíli nám dochází, že se nic luštit nebude a že výsledkem zřejmě budou Bezručovy sady, ve kterých už pěkných pár minut sedíme jen asi 200 metrů od dalšího stanoviště.
5. šifra (propisky) 11:50
Na vydání šifry, resp. její spuštění z hradeb musíme opět čekat ve frontě, což si ještě více znepříjemňujeme několika vesměs prohranými souboji. Před obdržením šifry musíme zodpovědět hádanku, jediné kloudné slovo (a zřejmě správné) vypadlo z Ewy, tak jej píšeme a obratem získáváme zadání spolu s pěti propiskami. Abychom se vyhnuli dalšímu obtěžování bojechtivými týmy, odcházíme luštit až na Žerotínovo náměstí. Tam se s kulisou krásné zvonkohry a později mnohem méně uchu lahodící hry žebravého harmonikáře snažíme přijít na to, co s jedním velkým a dvěma malými papírky plnými čísel. Hlavně nám nejde do hlavy jejich vzájemná souvislost. Po několika minutách a žádných nápadech se rozhodujeme neztrácet čas a využít blízkosti startovního stanoviště s pewnou nápovědou. Ewa s Mawkétou vyrážejí pro ni a zbytek týmu se přesunuje strategicky na Horní náměstí. Tam se kupodivu některé týmy vyskytují, ale zjevně nic neluští. Ewa volá znění řešení, které nám ale moc nepomáhá. POTOMEK MARKA CHODÍ DENNĚ SEŘIZOVAT SI HODINY K ORLOJI. To jsme ale v loji - u orloje už chvíli jsme a skoro litujeme promrhané nápovědy. Po chvilce tápání si ale Woman všímá slečny s budíkem a tak si konspirativně jdeme pro šifru.
6. šifra (falešná osmisměrka) 12:50
Seřazení písmen v šifře nám připomíná korunu, tak než se vrátí holky, jdeme k obchodnímu domu Koruna ve vedlejší ulici, kdyby zase šlo jen o nějakou jednoduchou intuici. Tak lehké to ale nebude, tak se už kompletní přesouváme do nedaleké kavárny. Po kafi začínáme být nějak otupělí, ale když už situace zavání krizí, Wenny sype SVATÝ MOŘIC - WĚŽ. Šlo jen o to vybrat písmena vyskytující se pouze jednou.
7. šifra (vyhlídka) 13:50
Na věž se vydávám jen s Womanem, nasazujeme od začátku zdrcující tempo a když už nám nohy pěkně tuhnou, zjišťujeme, že nás čeká ještě dalších několik schodišť. Na věži dostáváme šifru s mnoha čísly a vynechávkami. Je jasné, že půjde o doplnění písmen z vyhlídkových tabulí. Po jejich dopsání ale zjišťujeme, že smysl nedávají. Chceme ušetřit holky výstupu, tak pro jistotu ofotíme všechny tabule i reálné výhledy a jdeme dolů. Napadá mě seřadit písmena podle kilometrové vzdálenosti. Zřetelně se nám rýsuje NOVOSADSKA a SVANNA, ale celá věta nesedí přesně. Hloubáme taky, jak využít ciferník z obrázku ukazující půl osmé. Až po několikaminutovém váhání se rozhodujeme přesunout na Dolní Novosadskou, přestože nám vychází DOVNINOVOSADSKA a přestože na ní podle žádné mapy ani internetu žádná svatá Anna není. Trochu nás aspoň povzbuzuje, že na zastávce čekají další dva týmy.
8. šifra (noty) 15:20
Na Dolní Novosadské jdeme kolem sousoší, které zřejmě představuje sv. Annu, ale bez šifry, proto pokračujeme ke kostelu, kde po půlminutovém točení navozujícím stav po několika panácích nebezpečně kličkujeme mezi stromy. Pohled na obdrženou šifru, stejně jako průběžné 5.-7. místo nám vlévá čerstvou krev do žil. Sluníčka jasně naznačují použití not, proto je přikládáme, propichujeme a čteme KOSTEL SVATEHO ONDŘEJE VE SLAVONÍNĚ. Posuneme se dvě zastávky autobusem, ten navazující nám ale o minutu ujíždí a tak si další přesun zpestřujeme běžeckým soubojem s reprezentantem týmu Čumáků. Náš borec Woman hendikepovaný nákupní taškou v ruce nakonec v závěrečném sprintu těsně podléhá, což ale nevadí, v cíli jim to stejně vracíme.
9. šifra (howádka boží) 16:00
Protože začíná pršet, jdeme luštit pod nedaleký přístřešek. Nápověda STROJ, MOŘE, KOST naznačuje vybrat jen uvedené vzory, což se nedaří, pak ale zkusíme rody a už se nám rýsuje krásná morseovka. Všichni se zapojujeme do transkripce, naposledy v suchu nahlížíme do mapy, navlékáme pláštěnky a vyrážíme k božím mukám za pevnůstkou.
10. šifra (tajné písmo) 16:50
Dostáváme papír s tajným písmem s tím, že si můžeme vybrat 9 písmen za splněné úkoly a vyhrané souboje (slovy DVA). Není nám jasné, jestli toto je poslední stanoviště s šifrou, mladý zmoklý org říká, že ano, stoprocentně si jistý ale není, tak voláme na nápovědu a dozvídáme se příjemnou zprávu, že luštit už nemusíme a máme se vydat k bílému sloupu na obzoru. Malý problém je, že sloupy vidíme tři (z nich dva bílé), tak jdeme jedinou možnou cestou k nejbližšímu z nich. Odtud pokračujeme po fáborcích do cíle. Dostáváme svému názvu a rychlým prasením bahnem a vodou předbíháme minimálně dva týmy.
11. cíl 17:15
Odměnou nám je šesté místo v příjemné cílové hospodě, které zapíjíme u stolu s pátým Úsměvem krále Miroslava. Krátké vyhlášení vítězů, vyplníme dotazník, ještě jedno pivo a s hrdinským pocitem, že jsme došli odjíždíme na Náměstí Hrdinů a pak domů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rheesa Karoliana Rheesa Karoliana | 22. dubna 2008 v 9:21 | Reagovat

Pěkné, pěkné, díky;-)

2 Wadek Wadek | 23. dubna 2008 v 8:57 | Reagovat

Tož blahopřeju, wy howada!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama