O5

11. května 2008 v 19:22 |  Šifrovací hry
O5 (Zlín 25. - 26. 4. 2008)
Noční můry z L. Street (Freddy, Lenny, Roman, Radek, (Světlana))
Start (17.00)
Setkáváme se tradičně na L. Street, tradičně bez Světlany, která je ještě v práci a vyhrožuje, že se k nám přidá později. Plníme termosky i sebe kafem, čajem a rumem a za slušného slejváku nastupujeme do trolejbusu směr Malenovice. Cestou déšť naštěstí ustává, což překvapivě vydrží i po celý zbytek hry. Místo startu je v době našeho příchodu už slušně zaplněno, registrujeme se a hledáme kousek volné země, kam bychom se rozložili. Zkoumáme obdržené věci, stříháme pexeso, vyplňujeme index a za poslechu reprodukovaných pokřiků čekáme na start. Ten je jako vždy ve velkém stylu, po příletu děkana, krátkém proslovu a zpěvu studentské hymny roztrháváme obálku s prvním úkolem.
1. Sociální výchova (17.10-17.18)
Výměnou s ostatními týmy máme získat 32 stejných obrázků. Volíme plechovku s barvou, každý si bere část kartiček a rozprcháváme se po hřišti. Trošku nám vázne vzájemná komunikace, takže když se nám po chvíli podaří sejít se, zjišťujeme, že už máme kartiček kolem čtyřiceti. Rychle je měníme u tutorů a vyrážíme na jižní ohyb Brigádnické.
2. Dějepis (17.28-18.12)
V zadání čteme, že máme hledat 6 erbů v okolí či útrobách Malenovického hradu. Plynule tedy pokračujeme k hradu a to rovnou do jeho útrob. Za chůze fotíme erby nad vstupními portály, je ale zřejmé, že ty součástí úkolu nebudou. Ve sklepení bereme šest papírků a rozkládáme se na trávu před hradem. Úkol se zdá být jasný, jen jsme zpočátku mysleli, že tangramy budou v různých měřítcích. Když zjistíme, že přesně sedí na zadání, vcelku rychle skládáme, vypisujeme písmena, seřazujeme je podle roků a když už před hradem začíná být dost husto, odcházíme na dopravní hřiště.
3. Dopravní výchova (18.25-18.40)
Tento úkol je klasifikovaný jako zkouška, což ale neodpovídá jeho obtížnosti, jen musíme předložit index, přičemž zjišťujeme, že jsme patnáctí. Společně si pročítáme zadání a procházíme hřiště. Přijít na jednotlivé cesty není těžké, stejně jako si představit písmena, která vykružují. Nejdříve nám vychází LESCO, což mi připomíná známou firmu, tak hledám v mapě, kde sídlí, pak si ale znovu čteme popis první bouračky, opravujeme první písmeno na "T" a ostrým tempem pokračujeme vstříc nákupnímu centru Centru.
4. Astronomie (18.57-19.39)
Tento výdobytek civilizace využíváme k návštěvě toalet a někteří i k nákupům. Ze zadání moc chytří nejsme, upoutává nás hlavně možnost nápovědy. Ta je sice až v centru s malým "c", ale říkáme si, že by byl nejvhodnější okamžik zapojit do hry Světlanu, která bydlí jen kousek od Centra prevence. Než k němu dojde, zkoušíme různé možnosti přeměřování a spojování teček. Světlana volá po pár minutách, že už je U náhonu, ale že tam žádná nápověda není. Ujišťujeme ji ale,že to tam být musí a při druhém volání nám už oznamuje, že na okně visí nějaká mapa souhvězdí - zřejmě stejná, co máme my. Předpokládáme, že by v obou mapách mohl být jeden rozdíl, po několikaminutovém telefonátu ale zjišťujeme, že není. Jediná podstatná informace tedy je, že Světlanina mapa je na průsvitce, takže vypadá, že ji budeme muset překreslit a přiložit k mapě. Po nějaké chvíli se naštěstí podaří najít překrývající se body a teprve teď nám docházejí všechny souvislosti. Souhvězdí Hadice=benzinky, Houpací kůň=dětská hřiště, Čínská zeď=cihelna atd. Zažíváme úplnou euforii. Ještě pár vteřin se dohadujeme kam jít dál, nabízí se Výherní galaxie, pak ale správně usuzujeme, že to bude Mars a jdeme na trolejbus do Louk.
5. Šití (20.05-20.20)
Váháme, jestli hledat na pravém, nebo levém břehu, správně ale volíme pravý. Roman jde vyzvednout šifru, ostatní zabíráme stolek na fotbalovém hřišti. Systém šití odhalujeme rychle a tak ještě za světla odcházíme k Chlumským rybníkům. Cestou se chválíme, jak nám to letos jde, takto na špici jsme na předchozích Osudech nikdy nebyli. Zároveň si ale říkáme, že úvodní šifry bývaly vždycky jednodušší a že určitě přijde jedna, kde se můžeme zaseknout i na pár hodin. Že ale přijde tak rychle, jsme nečekali.
6. Osmisměrka (20.39-22.58)
Na hrázi rybníka se radujeme, že jsme devátí, ale jen do chvíle než zjistíme, že šifrou je osmisměrka, zatím ji nikdo nevyluštil a že za dvě hodiny si můžeme přijít pro nápovědu. Dvě hodiny se nám tu tvrdnout nechce, tak nasazujeme čelovky a pouštíme se do luštění. Nejdříve pro jistotu vyškrtáváme zadaná slova, ale moc si od toho neslibujeme. Kupodivu nám něco vychází: DODATKEM K ŘEŠENÍ JE JIHOVÝCHOD, teď už jen to řešení. Systematicky zkoumáme různé možnosti-morseovku, grafiku, různé posuny, podezřelý je hlavně výskyt slovních druhů, ale správné řešení nedotahujeme do konce. Po dvou hodinách jdeme pro nápovědu. Trochu se bojíme, že to bude k ničemu jako na čtyřce. Tentokrát je to ale opačný extrém, všechno je jasné, vybarvujeme a odcházíme na Suchý důl.
7. Ekologie (23.30)
Za plotem visí na šňůrách rozvěšené flašky. Pečlivě zapisujeme jejich druhy, barvy a objemy. Podezřele vypadají hlavně lahve zavěšené o něco výš či naopak níž. Poodstupujeme kousek dál do pole a dohadujeme se o možnostech řešení. Favorizujeme morseovku a snažíme se přijít na princip. Kromě výše zmíněných kategorií zkoušíme ještě druhy uzávěrů, ale nedaří se. Trochu nás zaráží 5 cappy vedle sebe, zkoušíme tedy číst po sloupcích, ale pořád nic. Další týmy stále přicházejí, sem tam i někdo odejde. Nastává krize a totální rozklad týmu. Na poli je zima, smrad a vlhko. Nikdo z nás už v podstatě neluští. Úplná letargie. Vzdáváme to ani ne po dvou hodinách. Abychom nepronásledovali týmy odcházející směrem k Prštnému, volíme zacházku přes Mladcovou. Cestou ještě vidíme roj světel kolem Prštenského rybníka, který se podle mapy jevil jako hodně pravděpodobný cíl. Navrhuji ještě na to chvíli sednout, když už známe řešení, musí to přece jít samo, ale nikdo nereaguje. Jsme sračky, ve 3 už jsme v posteli a v sobotu do růžova vyspaní jedeme jako nějací lufťáci na Přístav do cíle poslechnout si výsledky.
Závěr
Z letošního O5 jsme měli docela obavy. Pojetí hry jako studia nám nepřipadalo nijak atraktivní, na samotný průběh ale mělo minimální dopad, nakonec jej oceňujeme jako zajímavý nápad a odlišení od jiných šifrovaček. Větší starosti nám dělala absence jízdenky v doporučené výbavě a nepříznivá předpověď počasí, které hrozily opakováním OSUDu 3. Naštěstí nedošlo ani na déšť ani na trasu desítky kilometrů od Zlína, naopak krátké přesuny mezi šiframi nás velmi příjemně překvapily. Euforie z rychlého postupu a skvělého průběžného pořadí byla obrovská. Změna v organizačním týmu na hře znát nebyla, všech prvních šest šifer jsme si výborně užili, až na tu naši osudovou sedmičku. Možná kdybychom viděli nějaké světlo na konci tunelu v podobě nápovědy, snad bychom vydrželi déle. Přestože už jsme si začínali myslet, že šifrovačky začínáme moc žrát, ukazuje se, že náš tým dokáže fungovat jen když se daří. Jakmile se objeví náznak neúspěchu, kolabujeme. A to je okamžik, který odlišuje dobré týmy od těch špatných. Uvidíme, jestli se z toho poučíme. Tak snad příště!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roman Vasicek Roman Vasicek | E-mail | 3. března 2009 v 12:56 | Reagovat

Diky za hezke hodnoceni. Vzhledem k tomu, ze jsem to byl ja kdo se nejvetsi merou pricinil o ztratu moralky a rozklad tymu, rozhodl jsem se vyvodit osobni odpovednost... Preji hodne uspechu v dalsich soutezich.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama